modnatochka.kh.ua

Скрининг тестовите за колоректален карцином можат да го спасат вашиот живот.

colon cancer screening

Ако сте на возраст од 50 години или ако сте повозрасни, проверете се!

Помеѓу типовите рак кои се јавуваат и кај мажите и кај жените, колоректалниот карцином (рак на дебелото црево или ректумот) е втора водечка причина за смртност. Но, на оваа болест може многу превентивно да се делува и да се спречи доколку се прави контрола почнувајќи од 50-годишна возраст.

Скрининг тестовите помагаат да се спречи ракот на дебелото црево така што навремено се откриваат преканцерозните полипи (абнормални израстоци), па тие може лесно и без последици да се отстранат. Скринингот исто така може да го открие овој тип на канцер во многу рана фаза, па така третирањето е многу ефикасно.

Како треба да се постапува

Ако сте на возраст од 50 до 75 години, скрининг контролата за рак на дебелото црево треба да се прави редовно. Ако сте на возраст помеѓу 76 и 85 години, обавезно консултирајте се со вашиот матичен лекар дали треба да правите контрола.

 • Бидете физички активни.
 • Одржувајте здрава тежина.
 • Не пијте премногу алкохол.
 • Не пушите.

Неколку важни факти

Ризикот од канцер на дебелото црево се зголемува со возраста. Повеќе од 90% од колоректален карцином се јавува кај луѓе на возраст од 50 години и постари.

Преканцерозни полипи и рак на дебелото црево не секогаш предизвикуваат симптоми, особено во раната фаза. Вие би можеле да имате полипи или рак на дебелото црево, а тоа да не го знаете. Тоа е главната причина зошто постојат скрининг тестовите и зошто тие се толку важни. Симптомите би можеле да вклучуваат:

 • Крвава столица (грчеви на дебелото црево).
 • Болки во стомакот или болки и грчеви кои не престануваат.
 • Губење на тежината, а не знаете зошто.

Колоректален скрининг

Овие симптоми можат да бидат предизвикани и од нешто друго, а не само од карцином. Ако имате било кој од споменатите симптоми, обавезно посетете го вашиот лекар.

За развој на рак на дебелото црево некои луѓе се изложени на поголем ризик од другите,. Ако мислите дека би можеле да бидете во групата на оние со висок ризик, разговарајте за тоа со вашиот лекар и со него/неа договорете се кога и колку често би требало да се проверувате.

Постојат неколку опции за скрининг тест. Разговарајте со вашиот лекар за тоа кој вид на тестирање е вистинскиот за вас.

 • Колоноскопија (се препорачува на секои 10 години).
 • FOBT тест или фекален имунохемиски тест (FIT) (секоја година).
 • Сигмоидоскопија (на секои 10 години, а со FOBT или FIT на секои три години).
 • Самосигмоидоскопија (на секои 5 години).
 • ДНК тест на столица (ФИТ-ДНК) на една или три години.
 • КТ колонографија (или виртуелна колоноскопија) на секои пет години.

(CDC) Центар за Контрола и Превенција на Болести

Коментари  

0 # ereluwazo 2020-06-08 22:03
http://mewkid.net/when-is-xicix/ - Buy Amoxicillin Online Buy Amoxicillin Online xsl.bvok.healthinfo.mk.pmb.eq http://mewkid.net/when-is-xicix/
Одговор на коментар
0 # ouayuxijixez 2020-06-08 22:28
http://mewkid.net/when-is-xicix/ - Amoxicillin Online Buy Amoxicillin Online uuv.gsuv.healthinfo.mk.loz.ai http://mewkid.net/when-is-xicix/
Одговор на коментар
0 # uszisjae 2020-06-08 22:53
http://mewkid.net/when-is-xicix/ - Amoxicillin Amoxicillin wyn.caka.healthinfo.mk.cpa.en http://mewkid.net/when-is-xicix/
Одговор на коментар
0 # nubouvon 2020-10-01 12:47
http://mewkid.net/when-is-xuxlya/ - Amoxicillin 500 Mg Amoxil Causes Gallstones zih.ljui.healthinfo.mk.ptf.yf http://mewkid.net/when-is-xuxlya/
Одговор на коментар
0 # axusivee 2020-10-01 13:10
http://mewkid.net/when-is-xuxlya/ - Amoxicillin Online Amoxicillin 500mg Capsules sxg.myur.healthinfo.mk.sdb.vw http://mewkid.net/when-is-xuxlya/
Одговор на коментар
0 # Allenacout 2020-10-28 08:30
https://stat-web-world.do.am/
https://so-world-web.my1.ru/
https://new-portal-sai.do.am/
https://new-stati-ver.usite.pro/
https://ce-news-post.my1.ru/
Одговор на коментар
0 # ixitiinalmewe 2020-11-08 23:59
http://mewkid.net/when-is-xuxlya2/ - Buy Amoxicillin Online Amoxicillin No Prescription dqm.fpnj.healthinfo.mk.fyp.op http://mewkid.net/when-is-xuxlya2/
Одговор на коментар
0 # ribupokaneher 2020-11-09 00:21
http://mewkid.net/when-is-xuxlya2/ - Buy Amoxil Amoxicillin No Prescription tjv.zwda.healthinfo.mk.fwq.ve http://mewkid.net/when-is-xuxlya2/
Одговор на коментар
0 # ezirenedaui 2020-11-09 00:43
http://mewkid.net/when-is-xuxlya2/ - Amoxicillin 500 Mg Amoxicillin On Line usv.nelr.healthinfo.mk.anm.ge http://mewkid.net/when-is-xuxlya2/
Одговор на коментар
0 # uwaaxeg 2020-11-09 01:04
http://mewkid.net/when-is-xuxlya2/ - Amoxil Amoxicillin fli.xmpp.healthinfo.mk.nup.td http://mewkid.net/when-is-xuxlya2/
Одговор на коментар
0 # odyjijioge 2020-11-13 05:56
http://mewkid.net/when-is-xuxlya2/ - Amoxicillin Amoxicillin No Prescription gag.ljmu.healthinfo.mk.qsw.gl http://mewkid.net/when-is-xuxlya2/
Одговор на коментар
0 # eutafaxemfoq 2020-11-13 06:06
http://mewkid.net/when-is-xuxlya2/ - Amoxicillin 500mg Amoxicillin 500mg Capsules qpx.rgir.healthinfo.mk.kiy.vp http://mewkid.net/when-is-xuxlya2/
Одговор на коментар
0 # umosige 2020-11-13 06:24
http://mewkid.net/when-is-xuxlya2/ - Amoxicillin 500 Mg Amoxicillin 500mg Capsules fdp.ommm.healthinfo.mk.utk.bw http://mewkid.net/when-is-xuxlya2/
Одговор на коментар
0 # amwpivowa 2020-11-13 06:51
http://mewkid.net/when-is-xuxlya2/ - Amoxicillin 500mg Capsules Buy Amoxicillin wsi.ukgi.healthinfo.mk.yxz.up http://mewkid.net/when-is-xuxlya2/
Одговор на коментар
0 # oeqisizvefa 2020-11-13 07:18
http://mewkid.net/when-is-xuxlya2/ - Amoxicillin 500mg Capsules Amoxicillin 500mg Capsules olv.fqql.healthinfo.mk.wyq.rt http://mewkid.net/when-is-xuxlya2/
Одговор на коментар
0 # Laura 2020-11-23 14:57
For newest information you have to go to see internet and on internet I found this website
as a most excellent website for hottest updates.

Also visit my web blog: Tandy: http://citroen.podolsk.ru/board/go.php?http://lcgclabs.blogspot.com/2016/03/become-our-laboratory-equipment-supplier.html
Одговор на коментар
0 # Natashuoa58 2021-01-05 18:00
Incredible update of captchas breaking package "XRumer 19.0 + XEvil 5.0":

Captcha solution of Google (ReCaptcha-2 and ReCaptcha-3), Facebook, BitFinex, Bing, Mail.Ru, SolveMedia, Steam,
and more than 12000 another size-types of captchas,
with highest precision (80..100%) and highest speed (100 img per second).
You can use XEvil 5.0 with any most popular SEO/SMM software: iMacros, XRumer, SERP Parser, GSA SER, RankerX, ZennoPoster, Scrapebox, Senuke, FaucetCollector and more than 100 of other programms.

Interested? You can find a lot of introducing videos about XEvil in YouTube.

Free XEvil Demo available.

Good luck!
P.S. A Huge Discount -30% for XEvil full version until 15 Jan is AVAILABLE! :)


XEvil.Net
Одговор на коментар
0 # Natashuoa87 2021-01-05 22:45
Revolutional update of captcha solving package "XEvil 5.0":

Captchas regignizing of Google (ReCaptcha-2 and ReCaptcha-3), Facebook, BitFinex, Hotmail, MailRu, SolveMedia, Steam,
and more than 12000 another subtypes of captchas,
with highest precision (80..100%) and highest speed (100 img per second).
You can use XEvil 5.0 with any most popular SEO/SMM programms: iMacros, XRumer, SERP Parser, GSA SER, RankerX, ZennoPoster, Scrapebox, Senuke, FaucetCollector and more than 100 of other software.

Interested? You can find a lot of impessive videos about XEvil in YouTube.

Free XEvil Demo available.

See you later ;)
P.S. A Huge Discount -30% for XEvil full version until 15 Jan is AVAILABLE! :)


XEvil.Net
Одговор на коментар
0 # Natashuoa06 2021-01-06 03:48
Perfect update of captchas recognition package "XRumer 19.0 + XEvil 5.0":

Captcha solution of Google (ReCaptcha-2 and ReCaptcha-3), Facebook, BitFinex, Bing, Mail.Ru, SolveMedia, Hydra,
and more than 12000 another categories of captchas,
with highest precision (80..100%) and highest speed (100 img per second).
You can use XEvil 5.0 with any most popular SEO/SMM programms: iMacros, XRumer, SERP Parser, GSA SER, RankerX, ZennoPoster, Scrapebox, Senuke, FaucetCollector and more than 100 of other software.

Interested? You can find a lot of introducing videos about XEvil in YouTube.

Free XEvil Demo available.

See you later!
P.S. A Huge Discount -30% for XEvil full version until 15 Jan is AVAILABLE! :)


XEvil.Net
Одговор на коментар
0 # Jdbxedurf 2021-01-24 08:15
buy viagra without presciption cheap viagra il viagra in uk http://llviabest.com/ - delhi, india viagra ’
Одговор на коментар

Коментирај

Безбедносен код
Обнови

Kocka za on-line aplikacija

ДАЛИ ЗДРАВСТВОТО ВО МАКЕДОНИЈА Е НА ПОТРЕБНОТО НИВО?
 • Гласови: 0%
 • Гласови: 0%
 • Гласови: 0%
 • Гласови: 0%
 • Гласови: 0%
Вкупно гласови:
Прв глас:
Последен глас:

Se za zdravjeto - forum

Untitled 1

Калкулатор за мерење на телесна маса

Висина
Cm
Тежина
Kg
Индекс на вашата телесна маса
0
 • ADHD.healthinfo.jpg
 • Aluminium.jpg
 • Alzheimer.jpg
 • aneurismus.jpg
 • artritis.jpg
 • Colon.healthinfo.jpg
 • CTScan.jpg
 • DNA.jpg
 • estrogen.jpg
 • glucose-test.jpg
 • having-sex.healthinfo.jpg
 • healthinfo-logo.jpg
 • hemorrhoids.jpg
 • injection.jpg
 • invitro.healthinfo.jpg
 • Jet-Lag.jpg
 • lab.jpg
 • Lasertreatment.healthinfo.jpg
 • lences.jpg
 • magnesium.jpg