modnatochka.kh.ua

Намалете со сол и шеќер

Sol i seker

Натриумот (солта) и шеќерот се два адитиви во храната кои кога се внесуваат во поголеми количини  може да го зголемат ризикот од болести на срцето и крвните садови и може да придонесат за прекумерна телесна тежина. Општо е познато дека треба да се намали внесувањето  на овие компоненти од храната, но честопати може да бидат збунувачки количините во контекст на оброците.


Пет видови храна за здрава кожа

KaleSalad-6 

Некои видови  храна делуваат многу позитивно на здравјето на кожата, но најкорисни се кога исклучиво се консумираат во сурова форма:

Кељ и спанаќ

„Супер храна“ за сите деца

kid-eating-2

Кога ќе се спомне терминот  „детска храна“ често ни доѓаат на памет слики од макарони со сирење, пилешки прсти, скара и сендвичи. Направена со вистински состојки, оваа храна може да биде многу хранлива, но многу од нас  најчесто употребуваат готови, претходно спакувани производи од маркетите, кои се прехранбено инфериорни верзии на овие оброци.


90 минути подолг сон

spane

Заборавете на момент на чајот од камилица. Новите истражувања претставени на средбата за експериментална биологија 2014, открија дека пиење сок од кисела цреша два пати на ден може да ви помогне да спиете подолго за речиси 90 минути во текот на една ноќ.

Црвено вино

Црвено вино за здравје­?

a glass of red wine 1 1600x1200

Истражувањата во минатото потврдуваат дека црвеното вино и црвените бобинки како на пр. боровинките може да влијаат на намалување на воспаленија, да спречат срцева болест, па дури и поволно да делуваат на некои видови на рак. Што е причината за ваквите придобивки?Kocka za on-line aplikacija

ДАЛИ ЗДРАВСТВОТО ВО МАКЕДОНИЈА Е НА ПОТРЕБНОТО НИВО?
 • Гласови: 0%
 • Гласови: 0%
 • Гласови: 0%
 • Гласови: 0%
 • Гласови: 0%
Вкупно гласови:
Прв глас:
Последен глас:

Se za zdravjeto - forum

Untitled 1

Калкулатор за мерење на телесна маса

Висина
Cm
Тежина
Kg
Индекс на вашата телесна маса
0
 • ADHD.healthinfo.jpg
 • Aluminium.jpg
 • Alzheimer.jpg
 • aneurismus.jpg
 • artritis.jpg
 • Colon.healthinfo.jpg
 • CTScan.jpg
 • DNA.jpg
 • estrogen.jpg
 • glucose-test.jpg
 • having-sex.healthinfo.jpg
 • healthinfo-logo.jpg
 • hemorrhoids.jpg
 • injection.jpg
 • invitro.healthinfo.jpg
 • Jet-Lag.jpg
 • lab.jpg
 • Lasertreatment.healthinfo.jpg
 • lences.jpg
 • magnesium.jpg