modnatochka.kh.ua

Ацерола - Природен извор на Витамин Ц

 

Со кои други имиња е позната Ацеролата?

Позната е под имињата: Ацерола, Ацерола цреша, Барбадос цреша, Цреша од Антили, Цреша од Порторико, Западно Индиска цреша. Malpighia glabra, Malpighia punicifolia.


Билки и зачини од кои имаме здравствени придобивки

9598401-colorful-spices-in-ceramic-containers-beautiful-kitchen-image1

Дури и кога изборот на храна не е најдобар, билките и зачините можат да сторат многу за да се подобри вкусот.

Истражувачите од Државниот универзитет од Пенсилванија подготвија пилешко месо со кокос, сирење, леб и десерт за шест мажи. Испитаниците биле на возраст од 30-65 години, со прекумерна тежина, но инаку здрави.

Здраво или штетно? Која е вистината за сојата?

Soy-Protein

Во последните години индустријата на храна и сите оние што се занимаваат со здравјето на човекот обрнуваат големо внимание на соја - протеинот кој се добива од растението соја и претставува нутрицистички производ со многубројни примени. Растението соја е богато со омега-3


Оревите се корисни за срцето, мозокот, коските и треба повеќе да се конзумираат

wallnuts

Докажано е со многу студии и испитувања дека конзумирањето на полномасни (цели) ореви или масло од ореви може да го забави растот на ракот на простатата.

Истражувачите сакале да дознаат што е тоа кај оревите што делува на ракот на простатата, а е потврдено во многу претходни студии.

Аронија - овошје на сегашноста и иднината

aronija

Аронијата беше до неодамна непозната на нашиот пазар, а денес таа претставува  додаток  во исхраната кој е од суштинско значење.Невозможно е да се најде аптека, специјализирана продавница за здрава храна или пак голем супермаркет, кој на своите полици не нуди најмалку еден производ од аронија.Kocka za on-line aplikacija

ДАЛИ ЗДРАВСТВОТО ВО МАКЕДОНИЈА Е НА ПОТРЕБНОТО НИВО?
 • Гласови: 0%
 • Гласови: 0%
 • Гласови: 0%
 • Гласови: 0%
 • Гласови: 0%
Вкупно гласови:
Прв глас:
Последен глас:

Se za zdravjeto - forum

Untitled 1

Калкулатор за мерење на телесна маса

Висина
Cm
Тежина
Kg
Индекс на вашата телесна маса
0
 • ADHD.healthinfo.jpg
 • Aluminium.jpg
 • Alzheimer.jpg
 • aneurismus.jpg
 • artritis.jpg
 • Colon.healthinfo.jpg
 • CTScan.jpg
 • DNA.jpg
 • estrogen.jpg
 • glucose-test.jpg
 • having-sex.healthinfo.jpg
 • healthinfo-logo.jpg
 • hemorrhoids.jpg
 • injection.jpg
 • invitro.healthinfo.jpg
 • Jet-Lag.jpg
 • lab.jpg
 • Lasertreatment.healthinfo.jpg
 • lences.jpg
 • magnesium.jpg