modnatochka.kh.ua

Постои вкусен начин во борба против деменцијата!

Blueberries healthinfo

Имате впешаток дека вашата меморија почнува да исчезнува? Почнете постојано да грицкате боровинки. Истражувачите од Универзитетот во Синсинати дошле до сознание дека постојаното грицкање на ова „суперовошје“ може да помогне во лекувањето на пациенти со когнитивни нарушувања.


Адолесцентите внесуваат премногу кофеин

kafe

На тинејџерите им се потребни повеќе информации за потенцијалната штета која произлегува од употребата на кофеин, се вели во една студија објавена во научно истражувачкиот труд “Образование и воспитување во исхраната”.

Кофеинот е лек : лесно е достапен, има голема употреба, легално достапен и е социјално прифатлива психоактивна супстанца. Секој , на која било возраст, може да го користи, а неговата популарност е во пораст, особено меѓу младите луѓе. 

Какао - храна на боговите

kakao prav i plod

Дрвата од какао достигнуваат висина од 4 до 8 метри и припаѓаат на фамилијата зимзелени дрвја. Какао дрвата потекнуваат од Јужна Африка, а плодот најчесто се користи за правење на какао прашак и чоколада. Дрвата од какао имаат плод со облик на елипса со големина од 30 cm и тежина од 500 g. Пулпата се користи за правење сок, плодот за прашак и какао путер, но може да го јадете и како цел плод.

 


Што мисли науката за органската храна - дали е навистина покорисна и похранлива?

Organsko zemjodelie

Кој е вистинскиот бенефит од органското производство?

Научниците веќе подолг период се обидуваат да одговорат на овие прашања. Истражувањата потврдија дека органските производи и месо содржат за околу 50 % повеќе омега-3 масни киселини. Ова е резултат на исхраната на животните со треви богати со омега-3, кои потоа завршуваат во млечните производи и месото.Kocka za on-line aplikacija

ДАЛИ ЗДРАВСТВОТО ВО МАКЕДОНИЈА Е НА ПОТРЕБНОТО НИВО?
 • Гласови: 0%
 • Гласови: 0%
 • Гласови: 0%
 • Гласови: 0%
 • Гласови: 0%
Вкупно гласови:
Прв глас:
Последен глас:

Se za zdravjeto - forum

Untitled 1

Калкулатор за мерење на телесна маса

Висина
Cm
Тежина
Kg
Индекс на вашата телесна маса
0
 • ADHD.healthinfo.jpg
 • Aluminium.jpg
 • Alzheimer.jpg
 • aneurismus.jpg
 • artritis.jpg
 • Colon.healthinfo.jpg
 • CTScan.jpg
 • DNA.jpg
 • estrogen.jpg
 • glucose-test.jpg
 • having-sex.healthinfo.jpg
 • healthinfo-logo.jpg
 • hemorrhoids.jpg
 • injection.jpg
 • invitro.healthinfo.jpg
 • Jet-Lag.jpg
 • lab.jpg
 • Lasertreatment.healthinfo.jpg
 • lences.jpg
 • magnesium.jpg