modnatochka.kh.ua

Диети и слабеење

Диети и слабеење

Debel

Дали се обидувате да ослабете 2 или 20 кгр воопшто не е важно бидејќи истите принципи  важат за тоа колку ќе ја намалите тежината и колку брзо ќе се случи посакуваното слабеење. Затоа потсетувајте се на следниве едноставни упатства и практикувајте ги,

а тоа ќе ви помогне да дојдете до посакуваната тежина без помош на било каква специјална исхрана, планирање, книги, или лекарства.

Телесната тежина на човекот се определува со количината на енергија што ја внесуваме во облик на храна и количината на енергија што ја трошиме во активностите преку целиот ден.

Енергијата се мери во калории. Ако вашата тежина останува константна, вие веројатно внесувате соодветна количина на калории кои секојдневно согоруваат. Доколку бавно, но потојано добивате на тежина со текот на времето, многу е веројатно дека бројот на калории што го внесувате е поголем од бројот на калории што го согорувате со вашите секојдневни активности.

Исто онака како што можеме да ја контролираме количината на храна што секојдневно ја внесуваме, така и внесувањето на калориите е нешто што може да се контролира. Да бидеме попрецизни, ние самите можеме да ја контролираме енергијата која ја трошиме или бројот на калории што ги согоруваме во текот на денот. Бројот на согорени калории во денот зависи од следново:

 • Нашата основна (базална) метаболички стапка ( BMR ), а тоа е бројот на калории што ги согоруваме во текот на еден час,  едноставно со тоа што сме живи и она што е потребно за одржување на основните животни функции.
 • Нашето ниво на физичка активност

Кај некои луѓе, поради генетски (наследни) фактори или други услови, BMR - стапката може да биде малку повисока или пониска од просекот.  Тежината исто така игра важна улога во одредувањето на тоа колку калории ќе согорат - колку е поголема телесната тежина, толку повеќе калории се потребни за одржување на телото во неговата актуелна состојба.  Лице кое тежи 50-60 кгр има потреба од помалку енергија (храна ) за одржување на актуелната телесна тежина од лице кое тежи  100 кгр.

Debela1

Начинот на живот, навиките и секојдневните работни активности во голем дел одредуваат колку калории се потребни дневно. Лице чија работа вклучува тешка физичка работа, секако „троши“ повеќе калории во еден ден од некој што најголемиот дел од денот го минува во седење на маса (канцелариска работа).  Лица кои работат на работни места каде што нема интензивна физичка активност, единствено со вежбање може да го зголемемат бројот на согорени калории во текот на денот.

Проценки на потребни калории

Во просек, жени на возраст од 30-50 години, кои се со нормална тежина, и кои што имаат канцелариска работа и вообичаен начин на живеење,  имаат потреба од околу 1.800 калории дневно за да ја одржат нормална тежина.

За еден маж на иста возраст, потребни се околу 2200 калории.

Доколку се практикува умерено ниво на физичка активност ( вежбање три до пет дена неделно ) потребни се околу 200 дополнителни калории дневно.

Коментари  

0 # Lbgedurf 2021-01-23 14:52
generic viagra online without prescription can buy viagra over counter australia compralviagra http://genqpviag.com/ - buy viagra without perscription ’
Одговор на коментар
0 # Jdbxedurf 2021-01-25 03:19
buy viagra soft tabs viagra at rite aid how to buy viagra no prescription http://llviabest.com/ - viagra pay with paypal ’
Одговор на коментар
0 # NncsAlopy 2021-02-06 20:20
viagraprise viagra delivery usa viagra online plus 2 free viagra
Одговор на коментар
0 # JbnbbloMi 2021-02-07 12:23
pharmacy online arthritis hepatitis c virus (hcv)
Одговор на коментар
0 # Ahkdedurf 2021-02-07 16:18
best erectile dysfunction pills drugs online viagra canada
Одговор на коментар
0 # Jbbvedurf 2021-02-09 03:37
24 hour pharmacy apollo pharmacy online ordering prescriptions from canada legally
Одговор на коментар
0 # AqcfIrringura 2021-02-09 18:18
cialis w/dapoxetine blak cialis cialis 800
Одговор на коментар
0 # Kbcxzels 2021-02-09 20:18
canadian pharcharmy online no precipitation get prescription online canada pharmacies prescription drugs
Одговор на коментар
0 # FvfcAlopy 2021-02-10 02:35
viagra boots viagra cialis meds phizer viagra
Одговор на коментар
0 # Fqbbedurf 2021-02-13 03:01
cash until payday loans in georgia allied cash advance requirements payday loans without checking account nashville tn
Одговор на коментар
0 # JbnvbloMi 2021-02-14 06:59
payday loans shops in bridgend payday loans oakland ca payday loan places dartmouth
Одговор на коментар
0 # NbnhAlopy 2021-02-14 08:10
cheap viagra for sale online http://vigedon.com/ viagra prescription nz
Одговор на коментар
0 # Ahbzedurf 2021-02-15 23:49
no money down home loans uk money shop long term loan money tree loans las vegas nv
Одговор на коментар
0 # Labxedurf 2021-02-16 01:11
cialis online apotheken overnight pharmacy 4u cialis cialis piacenza
Одговор на коментар
0 # Jbbnedurf 2021-02-17 02:07
accredited online pharmacy cialis cialis use for bph how to reduce the side effects of cialis
Одговор на коментар
0 # Kvaxzels 2021-02-17 05:59
how to start a payday loan business in tennessee cash advance for car accident settlement asking boss for cash advance
Одговор на коментар
0 # FbsgAlopy 2021-02-18 03:55
buy cialis online cialis 20mg tablets price cialis 800
Одговор на коментар
0 # AbcfIrringura 2021-02-18 12:09
viagra http://viagriyvik.com/ viagra paypal bezahlen
Одговор на коментар

Коментирај

Безбедносен код
Обнови

Kocka za on-line aplikacija

ДАЛИ ЗДРАВСТВОТО ВО МАКЕДОНИЈА Е НА ПОТРЕБНОТО НИВО?
 • Гласови: 0%
 • Гласови: 0%
 • Гласови: 0%
 • Гласови: 0%
 • Гласови: 0%
Вкупно гласови:
Прв глас:
Последен глас:

Se za zdravjeto - forum

Untitled 1

Калкулатор за мерење на телесна маса

Висина
Cm
Тежина
Kg
Индекс на вашата телесна маса
0
 • ADHD.healthinfo.jpg
 • Aluminium.jpg
 • Alzheimer.jpg
 • aneurismus.jpg
 • artritis.jpg
 • Colon.healthinfo.jpg
 • CTScan.jpg
 • DNA.jpg
 • estrogen.jpg
 • glucose-test.jpg
 • having-sex.healthinfo.jpg
 • healthinfo-logo.jpg
 • hemorrhoids.jpg
 • injection.jpg
 • invitro.healthinfo.jpg
 • Jet-Lag.jpg
 • lab.jpg
 • Lasertreatment.healthinfo.jpg
 • lences.jpg
 • magnesium.jpg