modnatochka.kh.ua

Пивото делува на ритамот на срцето!

October fest 1

За време на саемот на пивото „Октоберфество Минхен германските научници вооружени со мобилни апарати за мерење на капацитетот на белите дробови и EKГ апарати, се зафатија со едномесечна напорна работа, при што направија илјадници тестирања на мажи и жени кои биле "под стрес од алкохол"  - тоа е научниот термин кој го користеле за оваа состојба.

 

По извршените тестирања тие го објавиле нивниот заклучок во европскиот весник за здравје на срцето (European Heart Journal), а земајќи ги предвид возраста, полот, пушењето, земањето лекарства и постоечки болести на срцето. Единствениот заклучок едека дури и умереното консумирање на пиво е поврзано со појава на неправилен ритам на срцето или аритмии.

Во повеќето случаи овие појави се бенигни, со покачувања на вредностите кај само еден во четири случаи од 3.028 испитаници при што е забележана состојба наречена синус тахикардија, што значи дека ритамот на срцето надминувал 100 отчукувања во минута.

Но, кај еден во 20 случаи се забележени посериозни и загрижувачки аритмии, вклучувајќи атријална фибрилација, која доколку опстои и е постојана се поврзува со мозочен и срцев удар.

Алкохолот влијае на срцевиот ритам, што не било докажано претходно", вели еден од истражувачите. Но, тој вели: "Она што се уште не се знае е тоа што случува откако луѓето ќе запрат со пиење или пак ќе продолжат да пијат. Што ќе се случи следниот ден или денот потоа?

Коментари  

0 # Virgie 2019-03-18 14:31
This is a topic that's near to my heart... Best wishes!
Exactly where are your contact details though?my page :: 2: https://notensions.com/groups/cps3-rom-cps3-emulator-cant-run-street-fighter-iii-2-3rd-strike-rom/
Одговор на коментар
0 # Kelparm 2019-03-30 17:15
Priligy Farmacia Where Can I Buy Propecia Tablets Levitra Medicament 20mg
Одговор на коментар
0 # MatHaws 2019-04-15 23:28
Viagra Laboratorio Propecia Work cialis prices After Before Photo Propecia
Одговор на коментар
0 # Frankie 2019-04-27 00:29
If some one wishes to be updated with most up-to-date technologies then he must be pay a
visit this site and be up to date daily.

Have a look at my blog ... 6: http://wkaf.net/board_YakG05/906425
Одговор на коментар
0 # wallacealake 2019-05-03 21:18
So so more info here
https://kak.wtf/forum/user/3150/
https://seven.nurgush.ru/forum/?PAGE_NAME=profile_view&UID=2884
https://scrapgoods.ru/forum/user/43277/
http://yarec.ru/forum/user/29396/
http://www.biolokus.ru/forum/user/320763/


Моды для Farming Simulator 2019 / 2017 / 2015 - https://vk.com/fs_mod_17
Одговор на коментар
0 # Ellpync 2019-05-13 11:28
Propecia Und Testosteron Viagra Generika Richtig cialis 20mg price at walmart Levitra Dauertherapie
Одговор на коментар
0 # Aprilbab 2019-05-20 23:21
https://vk.com/public175040331 - телефонные секс знакомства
https://vk.com/public175039928 - секс без обязательств для парня
https://vk.com/public174944073 - сайт секс знакомств мендо
https://vk.com/public177999120 - секс знакомства нефтекамск
https://vk.com/public177966843 - смотреть порно вирт

секс знакомства в орехово зуево
гей знакомства для любви и секса
вирты advance rp
Одговор на коментар
0 # Raymonddab 2019-05-31 23:32
трансформаторные подстанции купить
Одговор на коментар
0 # Raymonddab 2019-07-30 01:23
обслуживание трансформаторных подстанций
Одговор на коментар
0 # Lesensuex 2019-09-03 00:32
Shipped Ups Amoxicilina sertralina de 50 mg where can i buy Kamagra Shop Berlin Cialis Originale Farmacia Online Priligy Australie Approbation
Одговор на коментар
0 # Ellpync 2019-09-04 04:24
Tadalis Sx Naturel Pas Cher Order Xenical Online Australia Comprar Cialis Em Farmacia cialis from canada Benadryl And Amoxicillin Same Time Amoxicillin And Clindamycin Kamagra Oral Jelly Ajanta
Одговор на коментар
0 # Kelparm 2019-09-08 06:28
Cialis Nourriture Propecia Truth viagra online pharmacy Achat Cialis Montreal Pyridium Tablets Store Free Doctor Consultation
Одговор на коментар

Коментирај

Безбедносен код
Обнови

Kocka za on-line aplikacija

ДАЛИ ЗДРАВСТВОТО ВО МАКЕДОНИЈА Е НА ПОТРЕБНОТО НИВО?
 • Гласови: 0%
 • Гласови: 0%
 • Гласови: 0%
 • Гласови: 0%
 • Гласови: 0%
Вкупно гласови:
Прв глас:
Последен глас:

Se za zdravjeto - forum

Untitled 1

Калкулатор за мерење на телесна маса

Висина
Cm
Тежина
Kg
Индекс на вашата телесна маса
0
 • ADHD.healthinfo.jpg
 • Aluminium.jpg
 • Alzheimer.jpg
 • aneurismus.jpg
 • artritis.jpg
 • Colon.healthinfo.jpg
 • CTScan.jpg
 • DNA.jpg
 • estrogen.jpg
 • glucose-test.jpg
 • having-sex.healthinfo.jpg
 • healthinfo-logo.jpg
 • hemorrhoids.jpg
 • injection.jpg
 • invitro.healthinfo.jpg
 • Jet-Lag.jpg
 • lab.jpg
 • Lasertreatment.healthinfo.jpg
 • lences.jpg
 • magnesium.jpg