modnatochka.kh.ua

Како ефикасно да се решите од грчевите во нозете: Природен лек против грчеви

grcevi vo muskuli

Грчевите во нозете се случуваат изненадно и предизвикуваат болка и затегнување на мускулите во нозете. Тоа се најчесто мускулите на листовите на нозете, задните мускули или квадрицепсот и иако грчот трае неколку секунди, понекогаш е потребно и неколку минути за да се опушти мускулот.

Кога мускулите ќе се опуштат тогаш и грчот престанува.

Што ги предизвикува грчевите во нозете?

Одредени работи ги предизвикуваат грчевите во нозете, иако директно не ги предизвикуваат.

Фактори кои ги предизвикуваат грчевите се:

-дехидрација,

-напорно вежбање,

-повреди,

-недостик на минерали,

-уморни мускули,

-слаба циркулација,

-прекумерна телесна тежина,

-нуспојави предизвикани од лекови.

Како да се решите од грчевите?

-Јаболков оцет: Во чаша со млака вода измешајте лажичка мед и две лажички јаболков оцет, добро измешајте и испијте го.

-Притисок:  Притиснете ја средината на грчот со прстите или палецот од прилика 15 секунди. По ова најчесто ќе ве пушти грчот.celulit na noze

-Истегнување: понекогаш најлесен начин е да прошетате (доколку е тоа возможно), ако се работи за грч во бутот. Доколку се работи а грч во листот, истегнете го стопалото нагоре или со помош на раката или наведнете го кон подот.

-Седете во када со топла вода: Топлата вода помага во опуштањето на мускулите и ги ублажува грчевите.

-Банана и компир: Доколку често патите од грчеви во мускулите, тоа значи дека ви недостасува калијум. Најдобар извор на овој минерал се бананите и компирот па затоа консумирајте ги почесто. 

Коментирај

Безбедносен код
Обнови

Kocka za on-line aplikacija

ДАЛИ ЗДРАВСТВОТО ВО МАКЕДОНИЈА Е НА ПОТРЕБНОТО НИВО?
 • Гласови: 0%
 • Гласови: 0%
 • Гласови: 0%
 • Гласови: 0%
 • Гласови: 0%
Вкупно гласови:
Прв глас:
Последен глас:

Se za zdravjeto - forum

Untitled 1

Калкулатор за мерење на телесна маса

Висина
Cm
Тежина
Kg
Индекс на вашата телесна маса
0
 • ADHD.healthinfo.jpg
 • Aluminium.jpg
 • Alzheimer.jpg
 • aneurismus.jpg
 • artritis.jpg
 • Colon.healthinfo.jpg
 • CTScan.jpg
 • DNA.jpg
 • estrogen.jpg
 • glucose-test.jpg
 • having-sex.healthinfo.jpg
 • healthinfo-logo.jpg
 • hemorrhoids.jpg
 • injection.jpg
 • invitro.healthinfo.jpg
 • Jet-Lag.jpg
 • lab.jpg
 • Lasertreatment.healthinfo.jpg
 • lences.jpg
 • magnesium.jpg