modnatochka.kh.ua

Препарат од куркума кој ви ја враќа енергијата

kurkuma

Куркумата е златна поради своите големи здравствени придобивки, но и според бојата која е како благородниот метал злато. Куркумата и медот имаат големи против воспалителни и антиканцерогени својства .

Помагаат во уништување на голем број на бактерии кои предизвикуваат болести и ја зголемуваат отпорноста на организмот. Куркумата содржи куркумин (природна актива состојка) која делува на повеќе од 150 различни болести.

Состојки:

1 мала лажичка изрендана лимунова кора,

1 мала лажичка куркума,

100 g мед,

2 мали лажички јаболков оцет,

И малку бибер.

kurkuma i med

Припрема:

Во здела измешајте ја куркумата, јаболковиот оцет и црниот бибер.  Потоа додајте је ренданата лимунова кора. Добро измешајте ги состојките додека не добите хомогена смеса.

Смесата ставете ја во стаклена тегла и оставете ја во фрижидер. Дозирање : дневна доза е една супена лажица од златната мешавина.

За да постигнете најдобри резултати, препаратот конзумирајте го наутро.

Ставете го во уста и оставете го да се стопи, а потоа голтнете го.

Почекајте неколку минути пред да се напиете вода или некој друг напиток.

Оваа мешавина се препорачува и на оние кои боледуваат од хемофилија и хипертензија затоа што куркумата го намалува ризикот од згрутчување на крвта и регулирање на крвниот притисок.

Коментирај

Безбедносен код
Обнови

Kocka za on-line aplikacija

ДАЛИ ЗДРАВСТВОТО ВО МАКЕДОНИЈА Е НА ПОТРЕБНОТО НИВО?
 • Гласови: 0%
 • Гласови: 0%
 • Гласови: 0%
 • Гласови: 0%
 • Гласови: 0%
Вкупно гласови:
Прв глас:
Последен глас:

Se za zdravjeto - forum

Untitled 1

Калкулатор за мерење на телесна маса

Висина
Cm
Тежина
Kg
Индекс на вашата телесна маса
0
 • ADHD.healthinfo.jpg
 • Aluminium.jpg
 • Alzheimer.jpg
 • aneurismus.jpg
 • artritis.jpg
 • Colon.healthinfo.jpg
 • CTScan.jpg
 • DNA.jpg
 • estrogen.jpg
 • glucose-test.jpg
 • having-sex.healthinfo.jpg
 • healthinfo-logo.jpg
 • hemorrhoids.jpg
 • injection.jpg
 • invitro.healthinfo.jpg
 • Jet-Lag.jpg
 • lab.jpg
 • Lasertreatment.healthinfo.jpg
 • lences.jpg
 • magnesium.jpg