modnatochka.kh.ua

Антибиотик од природата : направете лек кој лечи повеќе од 5000 години

luk

Една од најздравите намирници која секојдневно ја употебуваме секако е лукот. Оваа билка во народната медеицина се користи повеќе од 5000 години. Една од најстарите рецепти е таа од Тибет, каде што тинктурата од лук била најмоќен лек против разни болести.

За што се користи тинктурата од лук?

- За намалување на холестеролот,

- За зајакнување на имунитетот и забрзување на метаболизмот,

- За регулирање на крвниот притисок, ,

- Против асма и заболувања на плуќата,

- За лечење на хронично воспалените синуси,

- Против сезонски алергии,

- Против гастритис,

- Против разни воспаленија (природен антибиотик).

Направете тинктура од лук

tinktura od luk

Состојки:

-      350 g домашен лук,

-      2 dl медеицински алкохол.

Постапка:

1. Исчистете еден лук и исечкајте го на парчиња,

2. Стаклена тегла со капат измијте ја добро и загрејте ја во рерна.

3. Кога ќе се исуши во неа ставете го лукот и потоа потоете го со алкохол.

4. Затворете ја теглата и ставете ја во фрижидер.

5. Секојдневно промешувајте ја, но оставете ја затворена 10 дена.

6. По овој период, процедете ја мешавината и вратете ја назад во теглата и ставете ја во фрижидер.

Како да ја пиете тинктурата од лук?

Тинктурата во облик на капки се става во вода и се пие 15 минути пред доручек, ручек и вечера.

1 ден: 1 капка пред доручек, 2 капки пред ручек и 3 капки пред вечера.

2 ден: 4 капки пред доручек, 5 капки пред ручек и 6 капки пред вечера.

3 ден: 7 капки пред доручек, 8 капки пред ручек и 9 капки пред вечера.

4 ден: 10 капки пред доручек, 11 капки пред ручек и 12 капки пред вечера.

5 ден: 13 капки пред доручек, 14 капки пред ручек и 15 капки пред вечера. 

6 ден: 15 капки пред доручек, 14 капкипред ручек и 13 капки пред вечера.

7 ден: 12 капки пред доручек, 11 капки пред ручек и 10 капки пред вечера. 

8 ден: 9 капки пред доручек, 8 капки пред ручек и 7 капки пред вечера.

9 ден: 6 капки пред доручек, 5 капки пред ручек и 4 капки пред вечера.

10 ден: 3 капки пред доручек, 2 капки пред ручек и 1 капка пред вечера. 

Коментирај

Безбедносен код
Обнови

Kocka za on-line aplikacija

ДАЛИ ЗДРАВСТВОТО ВО МАКЕДОНИЈА Е НА ПОТРЕБНОТО НИВО?
 • Гласови: 0%
 • Гласови: 0%
 • Гласови: 0%
 • Гласови: 0%
 • Гласови: 0%
Вкупно гласови:
Прв глас:
Последен глас:

Se za zdravjeto - forum

Untitled 1

Калкулатор за мерење на телесна маса

Висина
Cm
Тежина
Kg
Индекс на вашата телесна маса
0
 • ADHD.healthinfo.jpg
 • Aluminium.jpg
 • Alzheimer.jpg
 • aneurismus.jpg
 • artritis.jpg
 • Colon.healthinfo.jpg
 • CTScan.jpg
 • DNA.jpg
 • estrogen.jpg
 • glucose-test.jpg
 • having-sex.healthinfo.jpg
 • healthinfo-logo.jpg
 • hemorrhoids.jpg
 • injection.jpg
 • invitro.healthinfo.jpg
 • Jet-Lag.jpg
 • lab.jpg
 • Lasertreatment.healthinfo.jpg
 • lences.jpg
 • magnesium.jpg